Kolonoskopie

Jedná se o endoskopické vyšetření tlustého střeva, jde o jedno z nejběžnějších přístrojových vyšetření v současné medicíně, protože se používá nejen k diagnostice střevních onemocnění, ale také v prevenci zhoubných nádorů tlustého střeva. Výhodou vyšetření je to, že lze z chorobných nálezů rovnou odebírat vzorky na histologické vyšetření a některé typy nezhoubných nádorů lze rovnou během vyšetření i odstranit.

Aby bylo možné vyšetření provést, je třeba tlusté střevo důkladně vyčistit. To vyžaduje několika denní přípravu a den před vyšetřením požití k tomu účelu určených projímadel.

V současné době si přípravu na vyšetření řídí (a instrukce k přípravě vydává) endoskopické pracoviště, přičemž v detailech se postupy přípravy u jednotlivých pracovišť mohou lišit.

Klíčovým opatřením pro úspěch přípravy je omezení až vyloučení nestravitelných zbytků ve stravě cca 5 dní před vyšetřením. Jde zejména o pokrmy obsahující mák a kmín, ovoce a zelenina se zrníčky (kiwi, hrozny, meloun...), či slupkami (rajče, paprika...), luštěnin, celozrnného pečiva, tuhého masa. Den před vyšetřením k snídani čaj nebo instantní káva bez mléka (lze sladit), jablečný džus, voda, bílé nesypané pečivo, k obědu čistý vývar nebo sladký čaj, možno též výživu typu Nutridrink. Je třeba dbát na příjem tekutiny (voda, minerálka, iontový nápoj.

Odpoledne či večer před vyšetřením zahájíte čistění střeva vyprazdňovacím roztokem dle instrukcí z ambulance – doba zahájení závisí na typu roztoku, ale také na době plánovaného vyšetření (tedy zda má být ráno, nebo až kolem poledne. V případě nejasností nás kontaktujte.

Při plánování vyšetření je nutné nahlásit v odborné gastroenterologické ambulanci, jaké užíváte léky. V rámci přípravy je doporučeno vysadit preparáty železa. V případě užívání protisrážlivé léčby je nutno též individuálně projednat dočasné vysazení těchto léků.

V případě léčby diabetu nebo v případě selhávání ledvin je nutné také přípravu na koloskopii individuálně upravit, a to po dohodě s příslušným odborným lékařem.

Upozorňuji též na nutnost zajistit si na koloskopické vyšetření odvoz druhou osobou, neboť až na výjimky jsou pacientům při vyšetření aplikovány léky, které negativně ovlivňují schopnost řídit motorové vozidlo.

MUDr. David BERGMANN
Všeobecný praktický lékař


Žižkova 309/12
37122, České Budějovice

Tel. 732 477 718 a 732 477 768
E-mail: ordinace@ordinace-bergmann.cz

ID datové schránky: he4rzw3

Ordinační hodiny

PO 7.00 – 12.00
(DÁLE JEN PRO ZVANÉ)  

ÚT 7.00 – 12.00 a 15.00 – 17.00

ST 7.00 – 12.00
(DÁLE JEN PRO ZVANÉ)

ČT 7.00 – 12.00
(DÁLE JEN PRO ZVANÉ)

PÁ 9.00 – 14.00
(7.00 – 9.00 PRO ZVANÉ)