Předoperační vyšetření

Naše ordinace poskytuje všem svým pacientů provedení interního předoperačního vyšetření. To je nutné před každým zákrokem prováděným v celkové anestézii (v „narkóze“), tedy nejen před chirurgickými operacemi, ale i před některými vyšetřeními. Před zákroky bez celkové anestézie naopak toto vyšetření vyžadováno nebývá.


V následujícím textu je popsáno provádění předoperačního vyšetření pro Nemocnici České Budějovice. V případě operace (vyšetření) v jiném zdravotnickém zařízení se mohou požadavky lišit a proto je třeba si při domlouvání zákroku vyžádat od dotyčného zdravotnického zařízení instrukce, v jakém rozsahu má předoperační vyšetření být provedeno.


V Nemocnici České Budějovice jsou požadovány odběry krve, které v den plánované nesmějí být starší 10 dnů. Je proto třeba si nechat 5-10 dní před zákrokem nechat nabrat krev, optimálně v 7.00 nalačno, pouze je vhodné vypít větší hrnek čisté vody či neslazené minerálky. Po odběru krve sestra stanoví termín provedení vlastního předoperačního vyšetření, které trvá zpravidla kolem 20 minut. U pacientů starších 40 let se provádí i EKG, u pacientů starších 60 let a také u lidí všeho věku léčených s plicním či srdečním onemocnění se provádí rentgen hrudníku. V některých konkrétních případech, kdy pacient s naplánovanou operací trpí nějakým závažným souběžným onemocněním může být vyžádáno i vyjádření lékaře – specialisty, který dotyčného dlouhodobě léčí.


U pacientů před implantací kloubní endoprotézy (tedy před náhradou kloubu) se vyžaduje vyšetření zubního lékaře, ultrazvuk srdce provedený kardiologem a u žen ještě vyšetření gynekologické.


Obecně doporučujeme pacientům, aby se přišli domluvit na vhodném termínu předoperačního vyšetření aspoň měsíc před termínem operace nebo hned poté, co se dovědí termín operace. Pokud užíváte kterýkoli lék snižující krevní srážlivost, informujte nás o tom, abychom naplánovali, s jakým předstihem je třeba jej vysadit.

MUDr. David BERGMANN
Všeobecný praktický lékař


Žižkova 309/12
37122, České Budějovice

Tel. 732 477 718 a 732 477 768
E-mail: ordinace@ordinace-bergmann.cz

ID datové schránky: he4rzw3

Ordinační hodiny

PO 7.00 – 12.00
(DÁLE JEN PRO ZVANÉ)  

ÚT 7.00 – 12.00 a 15.00 – 17.00

ST 7.00 – 12.00
(DÁLE JEN PRO ZVANÉ)

ČT 7.00 – 12.00
(DÁLE JEN PRO ZVANÉ)

PÁ 9.00 – 14.00
(7.00 – 9.00 PRO ZVANÉ)