Očkování

Očkování poskytované v naší ordinaci

Zajišťujeme aplikaci očkovacích látek proti následujícím onemocněním:

COVID-19 očkování bylo zahájeno během března 2021 a nyní již probíhá s volným přístupem pro zájemce všech věkových kategorií a bez nutnosti registrace. K dispozici je v naší ordinaci vakcína firem Moderna (Spikevax) a Pfizer (Comirnaty), a to s aktualizovaným složením proti variantě omikron. Očkovaní nadále obdrží úřední certifikát o očkování.

Tetanus (vakcína Tetavax, Vacteta) – očkování je hrazeno všem obyvatelům, v dospělém věku se přeočkovává po 10-15 letech. Při úrazu s otevřenou znečištěnou ránou se očkování provádí již po 5 letech, buď hned na úrazové chirurgii nebo případně bez zbytečných odkladů zde v ordinaci. Z tohoto důvodu doporučujeme nosit údaj o posledním očkování stále při sobě (na kartičce pojištěnce, v peněžence, telefonu…)

Chřipka (vakcína Vaxigrip Tetra, Efluelda) – chřipka je i při svém běžném průběhu poměrně těžké onemocnění, které rozhodně nelze zaměňovat s "běžným nachlazením". S věkem narůstá riziko smrtelného průběhu, nejvíce ohrožení jsou lidé s obezitou, cukrovkou, nemocemi srdce a plic. Očkuje se každoročně od začátku října, očkovací sezóna končí zpravidla v prosinci či lednu. Zdravotní pojišťovny hradí očkování lidem nad 65 let věku nebo lidem s významným interním onemocněním (onemocnění srdce a cév, diabetes, nemoci plic, ledvin a některé další). Pro ostatní, tedy samoplátce, zdravotní pojišťovny umožňují zpětnou úhradu (bližší informace naleznete u své zdravotní pojišťovny), rovněž někteří zaměstnavatelé na očkování svým zaměstnancům přispívají, či je hradí plně. Viry chřipky každoročně trochu změní své vlastnosti, a proto se doporučuje očkování podstoupit každoročně. Očkování proti chřipce nechrání před běžnou rýmou a kašlem, ani před angínami či koronavirem! 

Pneumokokové infekce (vakcína Prevenar) – bakterie pneumokok může způsobit řadu onemocnění, z nichž smrtelně může probíhat zápal plic a zánět mozkových blan. Očkovací látka je hrazena lidem starším 65 let a lidem s odstraněnou slezinou. Očkuje se celoročně, vakcínu máme stále ihned k dispozici.

Klíšťová encefalitida (vakcína FSME Immun) – onemocnění klíšťovou encefalitidou může vést i k trvalému ochrnutí. Očkování je od počátku roku 2022 hrazeno ze zdravotního pojištění všem lidem ve věku 50 let a starším. Ostatním zájemcům zdravotní pojišťovny nadále na očkování zpětně přispívají. Rovněž někteří zaměstnavatelé toto očkování svým zaměstnancům hradí (např. pracovníkům v zemědělství, lesnictví, na staveništích...). Očkování se zahajuje třemi dávkami podanými během jednoho roku (typicky 0. – 1. – 12. měsíc), dále se přeočkovává cca po 3-5 letech. Vakcínu máme stále k dispozici, preferovanou dobou pro očkování je leden až březen.

V případě zájmu zajišťujeme po předchozí dohodě i aplikaci ostatních očkovacích látek registrovaných v České republice. Tyto očkovací látky je ale nutno nejprve objednat u distributora (což může trvat i týden).

DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ – očkovací látky objednáváme u certifikovaného dodavatele, který ručí za dodržení skladovacích a transportních podmínek. Z tohoto důvodu je nepřípustné, abychom očkovali pacienty přinesenými očkovacími látkami z jakéhokoli jiného zdroje!

Nežádoucí účinky očkování bývají v médiích zveličovány, ve skutečnosti se vyskytují vzácně. Občas pozorované několikadenní otok a bolestivost v místě aplikace (rameno, paže) a/nebo mírně zvýšená teplota nelze považovat ze nežádoucí reakci – imunitní systém se při očkování setkává s cizorodou látkou, vytváří proti ní protilátky a to se může takto projevit. V takovém případě doporučuji klidový režim a případně podání Paralenu či Brufenu, bolestivé místo lze ledovat. V případě vážnějších potíží doporučuji kontrolu zde nebo mimo ordinační dobu pak na LSPP.

Rovněž upozorňuji na častý omyl – pokud se po očkování proti chřipce vyskytne rýma či kašel, nejde o komplikaci očkování, ale o náhodný souběh očkování s nějakou infekční nemocí.

MUDr. David BERGMANN
Všeobecný praktický lékař


Žižkova 309/12
37122, České Budějovice

Tel. 732 477 718 a 732 477 768
E-mail: ordinace@ordinace-bergmann.cz

ID datové schránky: he4rzw3

Ordinační hodiny

PO 7.00 – 12.00
(DÁLE JEN PRO ZVANÉ)  

ÚT 7.00 – 12.00 a 15.00 – 17.00

ST 7.00 – 12.00
(DÁLE JEN PRO ZVANÉ)

ČT 7.00 – 12.00
(DÁLE JEN PRO ZVANÉ)

PÁ 9.00 – 14.00
(7.00 – 9.00 PRO ZVANÉ)