Prevence

Preventivní péče v ordinaci praktického lékaře

Prevence vzniku chronických onemocnění (zejm. cévních a nádorových chorob) a s tím související zlepšení kvality života je jednou z rozhodujících součástí činnosti ordinace praktického lékaře. Na bezplatnou preventivní prohlídku má každý nárok jednou za 2 roky (24 měsíců), bez ohledu na věk.

Součástí preventivní prohlídky je rozbor osobní historie pacienta stran zdravotního stavu a životního stylu, zhodnocení případné rodinné zátěže na výskyt závažných chorob a zhodnocení případných pracovních rizik, celkové klinické vyšetření a základní krevní testy. Od 40 let provádíme i EKG vyšetření a od 50 let vyšetření na skryté (tzv. okultní krvácení do stolice v rámci prevence nádorů tlustého střeva). U mužů se od 50 let (u rizikových zaměřujeme i na prevenci rakoviny prostaty, u žen na prevenci osteoporózy a rakoviny prsu (pokud toto již nezajišťuje gynekolog). V rámci prohlídek též nabízíme pacientům prevenci některých infekčních onemocnění očkováním. Jde o tetanus (povinně), chřipku, klíšťovou encefalitidu, pneumokokové infekce a na základě individuální domluvy zajišťujeme i kterékoli jiné očkování dostupné v České republice. Blíže viz záložka očkování.

Preventivní prohlídku v ideálním případě organizujeme tak, že pacient přijde nejprve nalačno na krevní odběry (při té příležitosti je mu případně vydán i test na okultní krvácení) a na vlastní prohlídku pak dostane termín na čas mimo ordinační dobu.

Preventivní prohlídku v ordinaci všeobecného praktického lékaře nelze zaměňovat s prohlídkami pracovnělékařskými, na které zaměstnance odesílá zaměstnavatel ke svému smluvnímu lékaři. Pracovnělékařská prohlídka se svým rozsahem může podobat prohlídkám preventivním, ale jejich rozhodující náplní je posouzení zdravotní způsobilosti k práci. Naše ordinace též poskytuje pracovnělékařské prohlídky řadě firem působících v Českých Budějovicích. Jsme též ze zákona oprávněni poskytovat pracovnělékařské prohlídky i všem našim registrovaným pacientům vykonávajícím práci v rizikové kategorii 1.

MUDr. David BERGMANN
Všeobecný praktický lékař


Žižkova 309/12
37122, České Budějovice

Tel. 732 477 718 a 732 477 768
E-mail: ordinace@ordinace-bergmann.cz

ID datové schránky: he4rzw3

Ordinační hodiny

PO 7.00 – 12.00
(DÁLE JEN PRO ZVANÉ)  

ÚT 7.00 – 12.00 a 15.00 – 17.00

ST 7.00 – 12.00
(DÁLE JEN PRO ZVANÉ)

ČT 7.00 – 12.00
(DÁLE JEN PRO ZVANÉ)

PÁ 9.00 – 14.00
(7.00 – 9.00 PRO ZVANÉ)